4. ORGANIZACJA 2012

KRZYSZTOF DRZEWIECKI ✟ (1972 – 2006)
Inicjator i twórca formuły Festiwalu oraz jego Dyrektor Artystyczny przez 10 edycji imprezy w latach 1997 – 2006
. Absolwent dwóch akademii Muzycznych – w bydgoskiej w zakresie gry na organach i gdańskiej na Wydziale Wokalno – Aktorskim. Jako organista koncertował na festiwalach międzynarodowych i krajowych oraz recitalach  indywidualnych lub z towarzyszeniem innych instrumentalistów (trąbka, skrzypce) i wokalistów. Występował m.in. w Bydgoszczy i Toruniu, Gdańsku i Gdyni, Łodzi, Krakowie, Jędrzejowie, gdzie nagrał płytę CD, Giżycku, Kościerzynie, Pelplinie oraz w Mannheim, Hamburgu i wielu innych.
Jako wokalista występował zarówno w rolach operowych na scenie Opery Bałtyckiej, z którą związany był na stałe, jak i w lżejszym repertuarze, jednak szczególnie upodobał sobie muzykę kameralną, współpracując z „Capellą Gedanensis” i „Munchner Konzertchor”, z którym wykonał ostatnią swoją dużą produkcję jako Ewangelista w Pasji J.S.Bacha w Monachium i Krakowie.
Równolegle z działalnością koncertową zajmował się także muzyczną działalnością publicystyczną jako recenzent, sprawozdawca i autor artykułów popularno-naukowych, pisząc głownie dla „Ruchu Muzycznego”.
Zginął tragicznie w wypadku samochodowym w styczniu 2006.
W roku 2010 wydany został trzy-płytowy album Jego wykonań organowych i wokalnych.

KOMITET ORGANIZACYJNY:

Przewodniczący Honorowy:
Prof. Maciej Drzewiecki
– meloman, nauczyciel akademicki (prof.n.dr hab.) z zakresu nauk przyrodniczych,  przewodniczący (społecznego) komitetu organizacyjnego Festiwalu od początku jego istnienia. Skład Komitetu ulegał w 15-leciu ciągłym  zmianom, jednak zawsze obecni w nim byli dyplomowani organiści i wokaliści  przeważnie z szkolnictwa artystycznego. Najważniejszą dziedziną działalności Przewodniczącego było zawsze i pozostaje do dziś pozyskiwanie środków finansowych z różnych źródeł (instytucjonalnych i prywatnych) i kontakty z władzami, mediami i sponsorami oraz współorganizatorami, a zwłaszcza z proboszczami, gospodarzami świątyń, w których odbywają się koncerty.

Przewodniczący:
Adriana Kortas – ukończyła dwa kierunki Akademii Muzycznej w Bydgoszczy, 3-krotnie otrzymała stypendium Ministra Kultury i Sztuki. Jest autorką cyklu koncertów dla małych dzieci pn „W krainie misia Muzysia”. Od 2008 roku współorganizowała koncerty dla niemowląt pn „ Od brzuszka do uszka maluszka”. Współpracuje z Filharmoniami na terenie całego kraju, współorganizuje i prowadzi koncerty. Zasiada w komisjach oceniających twórczość muzyczną dzieci. Z Festiwalem  jest związana od paru lat.

Dyrektor Artystyczny:
Rafał Gumiela – ukończył Państwową Szkołę Muzyczną I st. w klasie fortepianu mgr Aleksandry Rudyk (dyplom w 2001 roku). Następnie kształcił się w Ogólnokształcącej Szkole Muzycznej II st. im. Karola Szymanowskiego w Rzeszowie w klasie organów mgr Grzegorza Łobazy. Obecnie jest studentem II stopnia na Akademii Muzycznej im. Feliksa Nowowiejskiego w Bydgoszczy w klasie organów prof. Piotra Grajtera i prof. Radosława Marca (dyplom licencjacki w 2010 roku) oraz w klasie klawesynu prof. Urszuli Bartkiewicz (dyplom licencjacki z wyróżnieniem w 2011 roku). Od 2011r. pracuje na Akademii Muzycznej im. Feliksa Nowowiejskiego w Bydgoszczy.
Do najważniejszych osiągnięć można zaliczyć: najwyższą punktację na Ogólnopolskich Przesłuchaniach Uczniów Klas Organów (Wrocław 2006), nagroda Rektora Akademii w Łodzi dla laureata II Akademickiego Konkursu Klawesynowego (Poznań 2011), udział w Międzynarodowym Konkursie Organowym (Rumia 2006), udział w I Akademickim Konkursie Muzyki Organowej (Poznań 2008), udział w 17 Międzynarodowym Konkursie Organowym im. Petra Ebena (Opava, Czechy 2010). Czynnie uczestniczył w licznych kursach mistrzowskich prowadzonych przez: Wolfganga Zerera, Piotra Grajtera, Bartosza Jakubczaka, Marka Toporowskiego, Juliana Gembalskiego, Johna Butta, Julię Brown, Guy Boveta, Oliviera Latry, Davida Ponsforda.
(więcej informacji na www.rafalgumiela.art.pl )

Ponadto:
Prof. Piotr Kusiewicz
– Akademia Muzyczna (współpraca).
Ks. kanonik dr Bronisław Kaczmarek
proboszcz parafii Św. Trójcy w Bydgoszczy.
Ks. kmdr por. Marek Loskot
– proboszcz parafii ewangelicko-augsburskiej w Bydgoszczy; dziekan Marynarki Wojennej Ewangelickiego Duszpasterstwa Wojskowego.
Ks. Janusz Olszański
– pastor parafii ewangelicko-metodystycznej w Bydgoszczy.

Administracja:
Towarzystwo Inicjatyw Kulturalnych
ul. Dworcowa 62/2, 85-010 Bydgoszcz
Tel. (52) 321 33 71
Inicjowaliśmy szereg przedsięwzięć artystycznych, wiele z nich samodzielnie bądź z partnerami. Wzmogła się indywidualna aktywność animatorska poszczególnych członków. Festiwal współorganizujemy już trzeci rok z rzędu.

Stefan Pastuszewski – inicjator, pomysłodawca, pisarz.  Jest absolwentem Wyższej Szkoły Inżynierskiej w Bydgoszczy, Uniwersytetu Mikołaja Kopernika i Uniwersytetu Gdańskiego. Od 1972 pracował jako dziennikarz w prasie bydgoskiej (m.in. „Ilustrowanym Kurierze Polskim” i „Wodniaku Bydgoskim”, w którym pełnił funkcję redaktora naczelnego). W 1998 założył miesięcznik literacki Akant, w którym jest sekretarzem redakcji. Jest autorem licznych zbiorów opowiadań i tomików wierszy, tłumaczonych m.in. na język bułgarski, czeski, niemiecki i ukraiński.

Maria Papała – promotor, współorganizator, administrator strony. Absolwentka Akademii im. Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy, studiowała na Uniwersytecie Warszawskim.

KONTAKT (contact):
Towarzystwo Inicjatyw Kulturalnych
ul. Dworcowa 62/2, 85-010 Bydgoszcz
Tel. (+4852) 321 33 71
Adriana Kortas: tel. (+48)605-868-265
Rafał Gumiela: tel. (+48)511-142-676

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s