1. HISTORIA

Festiwal Młodych Organistów i Wokalistów
„Wczoraj i dziś”

Zalążka „Festiwalu…” należy doszukiwać się w Tygodniu Kultury Chrześcijańskiej, który odbywa się nieprzerwanie w Bydgoszczy od 30 lat. Od początku czuwał nad nim nieżyjący juz śp. Ks. prałat R. Biniak, który do końca wspierał tę inicjatywę. To właśnie w roku 1996, podczas 15 TKCh, zrodził się pomysł zorganizowania cyklicznej imprezy organowej w mieście, kiedy to w ramach „Tygodnia…” swoim talentem popisało się dwóch, młodych wirtuozów – K. Drzewiecki i M. Wachowiak. Pomysł szybko został zaakceptowany. W pomoc przy organizacji przedsięwzięcia gorąco zaangażował się Ks. prałat R. Biniak, dyrektor Państwowego Zespołu Szkół Muzycznych im. A. Rubinsteina w Bydgoszczy – pani mgr E. Stąporek–Pospiech, wizytator szkolnictwa artystycznego mgr W. Kłaput, J. M. Rektor Akademii Muzycznej im. F. Nowowiejskiego w Bydgoszczy, prof. dr A. Poszowski. Patronat nad „Festiwalem…” objęli J. E. ks. abp H. Muszyński, dyrektor Filharmonii Pomorskiej A. Szwalbe i ówczesny wojewoda bydgoski M. Joachimowski.

„Festiwal…” szybko zyskał sympatię melomanów, co pozwoliło na włączenie go na stałe w kalendarz imprez kulturowych w mieście, a co za tym idzie, łatwiej było pozyskać środki i sponsorów tak bardzo potrzebne na finansowanie inwestycji.

„Bydgoski Festiwal Młodych Organistów i Wokalistów” jest wyjątkowy, gdyż jako chyba jedyny festiwal w Polsce stawia wyłącznie na młode talenty. Dzięki tej idei, która od lat przyświeca Organizatorom „Festiwalu…” w Bydgoszczy usłyszeć można uzdolnionych muzyków stojących u wrót wielkiej kariery.

I tak, z recitalami występowali organiści i wokaliści z Polski i z zagranicy, m.in: J. Gembalski, P. Grajter, R. Marzec, M. Szelest, M. Toporowski, J. Serafin, M. Stefański, K. Urbaniak, J. Tuma (Czechy), K. Drzewiecki, P. Kusiewicz, czy chociażby słynny kontratenor P. Esswood (Anglia). Oprócz nich również soliści instrumentaliści oraz zespoły chóralne i orkiestrowe.

Na początku roku 2006 w tragicznym wypadku odszedł od nas długoletni dyrektor artystyczny „Festiwalu…” – Krzysztof Drzewiecki, dla którego festiwal był „ukochanym dzieckiem”. Od tego czasu, godnie zastępował go Andrzej Szadejko, który w przemyślny sposób układał program koncertów festiwalowych i zapoznawał szeroką widownię z różnymi barwami palety muzyki organowej i wokalnej. W 2012 roku dyrektorem artystycznym został Rafał Gumiela.

Serdecznie zapraszamy wszystkich melomanów i zainteresowanych do obcowania z muzyką. Ze sztuką, która nas porusza emocjonalnie, oraz dostarcza nadzwyczajnych wrażeń duchowych i artystycznych. Zapraszamy!

Komitet Organizacyjny XV Festiwalu
Krzysztofa Drzewieckiego Młodych Organistów i Wokalistów
im. ks. J. Popiełuszki

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s