MUZYCY 2011

Elena Chernikova – organy (8 maja – niedziela, kościół p.w. Św. Trójcy, ul. Świętej Trójcy)

Elena Chernikova - organy

Elena Chernikova - organy

Elena Chernikova urodziła się w Kijowie. Muzyką zaczęła się zajmować w wieku 5 lat, skończyła podstawową szkolę muzyczną w klasie fortepianu, a następnie w latach 1991-1995 kontynuowała studia na wydziale fortepianu Kijowskiego Państwowego Wyższego Instytutu Muzycznego im.Rejngolda Gliera. W 2001 r. ukończyła z wyróżnieniem Narodową Akademię Muzyczną Ukrainy im. Piotra Czajkowskiego na kierunkach fortepianu i organów.
W latach 1996-2000 pracowała na stanowisku konserwatora organów w NAMU im.P.Czajkowskiego. Teraz pracuje w Państwowej Akademii Kultury i Sztuki na stanowisku koncertmistrza katedry „sztuki muzycznej”, oraz jest organistą kościelnym.
Działalność koncertową rozpoczęła jeszcze w latach studenckich. Jej repertuar obejmuje utwory organowe rozmaitych stylów i gatunków, od okresu przedbachowskiego po utwory współczesne. Występuje jako solistka, razem z instrumentalistami i śpiewakami, a także z chórami i orkiestrą. Regularnie prowadzi koncerty i bierze udział w licznych festiwalach organowych na Ukrainie i za granicą.
Swoje wykonawstwo doskonaliła na kursach mistrzowskich u czołowych europejskich profesorów organów, takich jak Heribert Metzger, Jochann Trummer (Austria), Christopher Stembrige (Wielka Brytania), Alexej Parshin (Rosja), Dorthy de Rooij (Holandia), Holger Gehring, Christopher Krummacher, Martin Sander (Niemcy), Guy Bovet, Bernard Billeter, Gottfried Bach (Szwajcaria) i inni.
Nagrodzona tytułem Laureata oraz wyróżniona Premią Specjalną na konkursach organistów w Dniepropietrowsku, Archangielsku i Moskwie.
Stypendystka Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego RP w programie „Gaude Polonia”w roku 2010, stypendium realizowała pod kierunkiem prof. Jósefa Serafina.

Andrzej Szadejko – organy (10 maja – wtorek, kościół ewangelicko-metodystyczny, ul. Pomorska)

Andrzej Szadejko – organy

Andrzej Szadejko – organy

Andrzej Szadejko – urodzony w 1974 roku w Gdańsku, studiował grę organową w Gdańskiej Akademii Muzycznej pod kierunkiem prof. Leona Batora, ukończył z wyróżnieniem Akademię Muzyczną w Warszawie, w klasie organów prof. Joachima Grubicha i Hochschule für Alte Musik Schola Cantorum Basiliensis w klasie organów Jean-Claude Zehndera.W roku 2002 uzyskał tytuł naukowy I stopnia (doktor sztuk muzycznych) w Akademii Muzycznej w Łodzi. WSchola Cantorum Basiliensis ukończył także z wyróżnieniem naukę śpiewu w klasie Richarda Levitta oraz kurs kompozytorski u Rudolfa Lutza.
Jest finalistą i laureatem wielu konkursów organowych w Polsce i za granicą (Rumia, Gdańsk, Warszawa, Odense-finał, Brugge-wyróżnienie). Od roku 1993 regularnie koncertuje w Polsce i innych krajach europejskich (Szwajcaria, Czechy, Dania, Holandia, Szwecja, Włochy, Niemcy, Finlandia). Obecnie jest adiunktem w Katedrze Muzyki Kościelnej Akademii Muzycznej w Gdańsku, gdzie wykłada grę na organach i realizację basso continuo. Prowadził kursy interpretacji muzyki organowej w Polsce i Finlandii.
Przewodniczy pracom nad odbudową historycznych organów Mertena Friese w kościele oo. Franciszkanów p/w św. Trójcy w Gdańsku. Współpracuje z Biblioteką Gdańską PAN w opracowaniu nagrań i druków muzykaliów gdańskich.
Jest szefem i założycielem zespołu wokalno-instrumentalnego GOLDBERG BAROQUE ENSEMBLE, z którym nagrywa premierowe wykonania kantat gdańskich kompozytorów osiemnastowiecznych. Płyta „Muzyczne Dziedzictwo Miasta Gdańska. Gdańskie Królestwo Kantat. Vol I” otrzymała nagrodę czytelników Gazety Wyborczej w kategorii muzyki klasycznej – SZTORM 2008, a płyta „Muzyczne Dziedzictwo Miasta Gdańska. Gdańskie Królestwo Kantat. Vol. II” była nominowana do tej nagrody w roku 2010.
W 2008 roku ukazał się także jego dwupłytowy album solowy z premierowymi nagraniami utworów organowych dwóch uczniów J.S.Bacha działających w Gdańsku i Rydze – Friedricha Mohrheima i Gottlieba Müthela,. Płytę wydała renomowana wytwórnia niemiecka Motette-Psallite. W roku 2011 nakładem wydawnictwa Akademii Muzycznej w Gdańsku ukazała się książka poświęcona twórczości obu uczniów Jana Sebastiana Bacha.

Magdalena Witczak – sopran (10 maja – wtorek, kościół ewangelicko- metodystyczny, ul. Pomorska)

Magdalena Witczak – sopran

Magdalena Witczak – sopran

Magdalena Witczak – ukończyła Państwowe Liceum Muzyczne im. H. Wieniawskiego w Łodzi w klasie skrzypiec. W latach 1993-1999 studiowała w klasie śpiewu solowego ad. Bożeny Harasimowicz-Haas w gdańskiej Akademii Muzycznej im. St. Moniuszki, którą ukończyła otrzymując dyplom  z  wyróżnieniem. Swoje umiejętności doskonaliła uczestnicząc w kursach interpretacji muzyki wokalnej w kraju i za granicą pod kierunkiem takich pedagogów jak: Judith Beckmann (Bachakademie Stuttgart), Krystyna Szostek-Radkowa, Gerhard Kahry, Christiane Hampe, Christian Elsner, Ryszard Karczykowski, Fedora Barbieri, Wojciech Drabowicz, Olga Szwajgier.
W repertuarze posiada zarówno utwory oratoryjne jak i operowe oraz szereg pieśni.
Współpracuje z filharmoniami w całej Polsce wykonując rozległy repertuar – od baroku do współczesności. We wrześniu 1999 roku zadebiutowała rolą Rozyny w „Cyruliku Sewilskim” G. Rossiniego w Państwowej Operze Bałtyckiej. Na deskach tej sceny wykonuje także partie: Zuzanny w „Weselu Figara” W. A. Mozarta, Noriny w „Don Pasquale” G. Donizettiego, Fasquity w „Carmen” G. Bizeta oraz hrabianki Stasi w „Księżniczce czardasza” E. Kalmana.
Od roku 2000 współpracuje z Operą i Operetką w Szczecinie. W tym samym roku nawiązała trwającą do dziś współpracę z Gdańskim Zespołem Muzyki Dawnej „Cappella Gedanensis”, z którym występuje i nagrywa płyty. Brała udział w licznych festiwalach w Polsce. Wykonuje utwory współczesnych kompozytorów polskich w tym wiele prawykonań.
Występowała z takimi dyrygentami, jak: J. Maksymiuk, J. Katlewicz, Z. Rychert, J. Przybylski, T. Bugaj, S. Chrzanowski, T. Wicherek, M. Florencio Jr., R. Silva, S. Wróblewski, K. Buman. W październiku 2004 zdobyła wyróżnienie oraz dwie nagrody specjalne na I Międzynarodowym Konkursie Wokalistyki Operowej im. A. Didura w Bytomiu.
Posiada nagrania radiowe, płytowe i telewizyjne. Prowadzi również działalność pedagogiczną ucząc śpiewu solowego w PSM I i II st. w Słupsku. W maju 2006 uzyskała stopień doktora sztuki muzycznej w dyscyplinie artystycznej – wokalistyka.

Paweł Hulisz – trąbka (10 maja – wtorek, kościół ewangelicko-metodystyczny, ul. Pomorska)

Paweł Hulisz – trąbka

Paweł Hulisz – trąbka

Paweł Hulisz jest absolwentem gdańskiej uczelni, w klasie prof. Szymona Pawłowskiego. Już w czasie studiów rozpoczął praktykę wykonawczą, podejmując pracę w Zespole Muzyki Dawnej Cappella Gedanensis, z którym współpracuje do dziś jako kameralista, a także jako solista.
Jest czynnym muzykiem orkiestrowym. Współpracuje z wieloma orkiestrami symfonicznymi i kameralnymi na terenie całej Polski; filharmoniami: Bałtycką, Koszalińską, Szczecińską, także z orkiestrami: Toruńską Orkiestrą Symfoniczną, Elbląska Orkiestrą Kameralną,     Operą Krakowską:  – opery „Trubadur” G.Verdiego   i „Eugeniusz Oniegin”  P.Czajkowskiego w Teatro Municipial w Santiago de Chile, Teatrem Muzycznym w Gdyni; musicale – Skrzypek na dachu, Wichrowe wzgórza, Czarnoksięznik z krainy Oz, Chess, Kiss me Kate, Muzyka Gershwina, balet Opentaniec, „Operą na Zamku” Szczecinie – West Side Story, Polską Filharmonią Kameralną  w Sopocie,  Teatrem Wybrzeże w Gdańsku, przedstawienia : Happy End, Blaszany Bębenek, Monologi Waginy, Komedia Omyłek.
Od 2009 roku jest pierwszym trębaczem Filharmonii Warmińsko-Mazurskiej im. F. Nowowiejskiego w Olsztynie, a także pierwszym trębaczem Orkiestry Symfoników Gdańskich, z którą bierze udział w projektach: Lady Pank Symfonicznie, Coma Symfonicznie, Cool Chopin Tour z O.S.T.R.-em. Na stałe współpracuje z zespołem jazzowym Keepin` Tradition Jazz Quartet, Jacek Siciarek Quartet , the glennSKii`s. Od 2004 współtworzy kwintet dęty blaszany HEVELIUS BRASS.  Wykonuje też muzykę barokową na instrumencie z epoki. Jest obecnie studentem podyplomowych studiów na Akademii Muzycznej im. F. Nowowiejskiego w Bydgoszczy, specjalizacja – trąbka naturalna w klasie mgr Tomasza Ślusarczyka. Współpracuje z Gdyńską Orkiestrą Kameralną „Cametata Nordica” oraz orkiestrą „Goldberg Baroque Ensemble”, z którą dokonuje nagrań muzyki gdańskiej z okresu XVII i XVIII w, a także z Wrocławską Orkiestrą Barokową i Divino Sospiro z Portugalii. Od 2008 współorganizuje orkiestrę w ramach NDI International Wagner Festiwal, również występuje w niej jako instrumentalista. Jako solista uczestniczy w wielu festiwalach i koncertach, m.in. Międzynarodowy Festiwal Muzyki Organowej, Chóralnej i Kameralnej w Gdańsku, Sopockie Spotkania z Muzyką, Letni Festiwal Muzyki Kameralnej w Helu, Festiwal Kolory Polski, Mozartiana.

Michał Duźniak – organy (12 maja – czwartek, kościół ewangelicko-augsburski, ul. Warszawska)

Michał Duźniak – organy

Michał Duźniak – organy

Michał Duźniak urodził się w 1988 roku w Wodzisławiu Śląskim. Edukację muzyczną rozpoczął w PSM I stopnia w Wodzisławiu Śląskim w klasie gitary Jana Freunda. Następnie podjął naukę w PSM II stopnia w Rybniku w klasie organów Elżbiety Włosek-Żurawieckiej. Obydwie szkoły ukończył z wyróżnieniem. Od 2008 roku jest studentem Akademii Muzycznej im. Karola Szymanowskiego w Katowicach w klasie organów prowadzony przez prof. Juliana Gembalskiego i dr hab. Witolda Zabornego.
Brał udział w kursach mistrzowskich m.in. u prof. Bruno Oberhammer, prof. Marka Toporowskiego, prof. Jean Luc Perrot, prof. Jaroslava Tumy. Czynnie angażuje się w życie koncertowe kraju, udzielając się jako solista oraz jako kameralista. Interesuje się sztuką improwizacji organowej. Jest współpracownikiem Studium Dokształcania Organistów przy Kurii Metropolitalnej w Katowicach.

Stanisław Duda – baryton (12 maja – czwartek, kościół ewangelicko-augsburski, ul. Warszawska)

Stanisław Duda - baryton

Stanisław Duda - baryton

Student IV roku Akademii Muzycznej im. K. Szymanowskiego w Katowicach. Otrzymał II nagrodę na Międzynarodowym Konkursie Wokalnym im. Imricha Godina we Vrablach (Słowacja), wyróżnienie na Międzyuczelnianym Konkursie Muzykii Słowiańskiej w Katowicach. Finalista Międzyuczelnianego Konkursu Polskiej Pieśni Artystycznej w Warszawie. W bieżącym roku debiutował w Operze Śląskiej partią Bena w operze G.C.Menottiego „The Telephone”. Brał udział w kursach muzycznych prowadzonych przez: Stefanię Toczyską, Jadwigę Romańską, Janusza Niziołka i Ryszarda Karczykowskiego. Występuje w koncertach organizowanych przez Towarzystwo Kulturalne im. Jana Kiepury w Krynicy-Zdroju, oraz Instytucję Promocji i Upowszechniania Muzyki „Silesia” w Katowicach. Jest finalistą i laureatem wielu nagród na II Ogólnopolskim Konkursie Wokalnym im. Haliny Halskiej – Fijałkowskiej we Wrocławiu (2003) oraz na VIII Ogólnopolskim Konkursie Wokalnym im. Franciszki Platówny.

Waldemar Krawiec – organy (15 maja – niedziela, kościół p.w. Św. Trójcy, ul. Świętej Trójcy)

Waldemar Krawiec – organista

Waldemar Krawiec – organy

Waldemar Krawiec urodził się w 1964 roku w Kędzierzynie – Koźlu. Naukę gry na organach rozpoczął w Studium Organistowskim przy Kurii Biskupiej w Opolu pod kierunkiem Barbary Ślęczek. Ukończył z wyróżnieniem PSM II stopnia w Zabrzu w klasie organów Łucji Krosny-Widerowej. Następnie studiował w Akademii Muzycznej w Katowicach pod kierunkiem prof. Juliana Gembalskiego. U swego mistrza ukończył również studia podyplomowe. W czasie studiów pełnił obowiązki organisty w kościele p.w. śś. Jana i Pawła Męczenników w Katowicach (Dąb), a po studiach przez 7 lat w kościele św. Kamila w Zabrzu. Uczestniczył w wielu kursach mistrzowskich poświęconych interpretacji muzyki organowej w Polsce, Niemczech i Belgii, prowadzonych przez wybitnych profesorów: U. Spang-Hansena, J. Boyera, J. Ferrarda, Ch. Bosserta, N. Danby. W 1994 r. otrzymał wyróżnienie na I Międzynarodowym Konkursie Organowym im. Feliksa Nowowiejskiego w Poznaniu za najlepsze wykonanie utworu „Mater dolorosa”.
Brał udział w wielu koncertach jako solista i kameralista w kraju i za granicą (Niemcy, Austria, Włochy, Węgry, Czechy, Słowacja, Łotwa, Finlandia). Interesuje się muzyką śląską. W 1996 r. brał udział w koncercie poświęconym 25 rocznicy śmierci śląskiego kompozytora Fritza Lubricha. W 2003 roku już po raz drugi brał udział w Festiwalu Kompozytorów Śląskich w Opolu, gdzie wykonał monograficzne koncerty poświęcone twórczości wrocławskiego organisty i kompozytora Moritza Brosiga. W roku 2000 otrzymał nagrodę Prezydenta Miasta Zabrze za osiągnięcia pedagogiczne oraz wkład w rozwój kultury w mieście. Od 1995 roku jest dyrektorem artystycznym Międzynarodowego Festiwalu Organowego im. ks. Antoniego Chlondowskiego w Zabrzu. Prowadzi klasę organów w PSM II st. w Zabrzu. Jest wykładowcą w Studium Muzyki Kościelnej i Diecezjalnej Szkole Organistowskiej w Gliwicach. Udziela się w pracach redakcyjnych nad wydaniem nowego Chorału „Droga do nieba”. Jest członkiem Diecezjalnej Komisji Odbioru Organów.

Magdalena Gołąb – mezzosopran (15 maja – niedziela, kościół p.w. Św. Trójcy, ul. Świętej Trójcy)

Magdalena Gołąb – mezzosopran

Magdalena Gołąb – mezzosopran

Magdalena Gołąb – edukację muzyczną rozpoczęła w Szkole Muzycznej im. M. Karłowicza w Katowicach, w klasie śpiewu solowego adj II stopnia Agaty Kobierskiej. W 2008 roku ukończyła Akademię Muzyczną im. K. Szymanowskiego w Katowicach, ucząc się kolejno w klasie śpiewu solowego prof. Jana Ballarina, póżniej adt Ewy Biegas. Uczestniczyła w wielu kursach mistrzowskich. Brała udział w wielu konkursach zdobywając nagrody:
Na VII Ogolnopolskim Konkursie Wokalnym im.F.Platowny we Wrocławiu w 2002 roku; V Miedzynarodowym Konkursie Wokalnym w Vrable i XX Miedzynarodowym Konkursie Wokalnym w Trnavie na Słowacji w 2008 roku; Międzynarodowym Konkursie Wokalnym im.H.Halskiej-Fijałkowskiej we Wrocławiu w 2009 roku.
Wyróżnienia na IV Ogolnopolskim Konkursie Wokalnym im.L.Rożyckiego w Gliwicach w 2003; Miedzyuczelnianym Konkursie Muzyki Slowiańskiej w Katowicach w 2005 roku; Ogolnopolskim konkursie wokalnym „Zlote glosy mazowsza” w Warszawie w 2005 roku.
Dwukrotnie nagrodzona Stypendium Marszałka Województwa Śląskiego. Ma w swoim dorobku liczne koncerty podczas studiów w Akademii Muzycznej im. K. Szymanowskiego w Katowicach. Współpracuje z Instytucją Promocji i Upowszechniania Muzyki „Silesia”.

Karol Mossakowski – organy (17 maja – wtorek, kościół ewangelicko-augsburski, ul. Warszawska)

Karol Mossakowski - organista

Karol Mossakowski - organy

Karol Mossakowski naukę muzyki rozpoczął w wieku trzech lat pod okiem swojego ojca, organisty Józefa Mossakowskiego. W 2009 roku z wyróżnieniem ukończył Poznańską Ogólnokształcącą Szkołę Muzyczną II stopnia im. M. Karłowicza. Obecnie studiuje w Akademii Muzycznej im. I. J. Paderewskiego w Poznaniu, w klasie organów Elżbiety Karolak i Jarosława Tarnawskiego. W lutym bieżącego roku zdał pomyślnie egzaminy do Conservatoire national supérieur de musique et de danse de Paris. Jest pierwszym Polakiem przyjętym do klasy organów tej prestiżowej szkoły. Studia w Paryżu rozpocznie we wrześniu 2011 pod kierunkiem Oliviera Latry i Michela Bouvarda.
Do jego największych osiągnięć konkursowych należą:
I miejsce na Ogólnopolskim Konkursie Organowym Mendelssohn-Eben w Krakowie (2009),
I miejsce ex aequo z Yulią Yuferevą na IV Międzynarodowym Konkursie Organowym im. F. Nowowiejskiego w Poznaniu (2010),
I miejsce na II Akademickim Konkursie Organowym „Romuald Sroczyński in memoriam” w Poznaniu (2010).

Lidia Węgrzyn – sopran (17 maja – wtorek, kościół ewangelicko-augsburski, ul. Warszawska)

Lidia Węgrzyn – sopran

Lidia Węgrzyn – sopran

Lidia Węgrzyn edukację muzyczną rozpoczęła w wieku sześciu lat w Szkole Muzycznej I stopnia w Sławnie i kontynuowała w Szkole Muzycznej II stopnia w Słupsku, którą ukończyła z wyróżnieniem w klasie śpiewu solowego Elżbiety Mach.Obecnie jest studentką czwartego roku Akademii Muzycznej w Poznaniu w klasie śpiewu solowego prof. Wojciecha Maciejowskiego.
Przez wiele lat związana była z Zespołem Muzyki Dawnej ze Sławna. Uczestniczyła w wielu konkursach, festiwalach oraz warsztatach w kraju i za granicą.
Wśród jej dotychczasowych osiągnięć konkursowych znajdują się:
II nagroda w kategorii głosów żeńskich do 25 lat oraz nagroda specjalna prof. A. Kucharskiego na Międzynarodowym Konkursie Wokalnym Juventus Canti2009 (Vrable, Słowacja),
II nagroda i nagroda specjalna Stowarzyszenia Promocji Kultury Silesia w Katowicach, nagroda specjalna za najlepsze wykonanie utworu R. Koczalskiego oraz nagroda specjalna Filharmonii Kameralnej w Łomży na Międzyuczelnianym Konkursie Wokalnym Kurpiński-Karłowicz-Koczalski w Warszawie,
III  nagroda na Międzynarodowym  Konkursie Moniuszkowskim „Pieśń wieczorna” w Białymstoku,
III nagroda w kategorii do 25 lat oraz nagroda specjalna w postaci stypendium na Międzynarodowym  Konkursie Wokalnym im. Mikuláša Schneidra-Trnavského w Trnawie (Słowacja).

Marcin Simela – organy (19 maja – czwartek, kościół p.w. Św. Trójcy, ul. Świętej Trójcy)

Marcin Simela – organista

Marcin Simela – organy

Marcin Simela – urodzony w 1983 roku w Jedrzejowie. W 2003 roku ukończył Diecezjalne Studium Organistowskie w Kielcach. Studiował w Instytucie Muzykologii  Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego Jana Pawła II w klasach organów dra Jarosława Wróblewskiego oraz dra Adama Załęskiego uzyskując w 2007 roku dyplom z wyróżnieniem. W 2010 roku ukończył z wyróznieniem prawo w Katolickim Uniwersytecie Lubelskim Jana Pawła II. Obecnie jest studentem organów (rok dyplomowy) w Akademii Muzycznej im. F. Nowowiejskiego w Bydgoszczy w klasie prof. Piotra Grajtera i prof. AM dra hab. Radosława Marca, a także teorii muzyki (rok dyplomowy). Uczy przedmiotów teoretycznych w Szkole Muzycznej I i II stopnia im. T. Szeligowskiego w Lublinie. W 2004 roku Zdobył I Nagrodę oraz Nagrodę Władz Miasta na Konkursie Organowym w Ruzomberoku. W latach 2006-07 był stypendystą Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego. W latach 2003-06 brał czterokrotnie udział w Międzynarodowym Festiwalu Organowym Młodych w Sejnach. Uczestniczył w licznych kursach mistrzowskich prowadzonych przez polskich i zagranicznych wirtuozów organów, m. in. J. Serafina, J. Gembalskiego, L. Lohmanna, M. Sandera, H. Metzgera.

Przemysław Cierzniewski – tenor (19 maja – czwartek, kościół p.w. Św. Trójcy, ul. Świętej Trójcy)

Przemysław Cierzniewski - tenor

Przemysław Cierzniewski - tenor

Przemysław Cierzniewski jest studentem Wydziału Wokalno-Aktorskiego Akademii Mmuzycznej im. Feliksa Nowowiejskiego w Bydgoszczy. W bieżącym roku akademickim kończy studia licencjackie w klasie śpiewu prof. Piotra Kusiewicza. Jako młody śpiewak zdobywał doświadczenia wokalne i sceniczne w koncertach oraz spektaklach organizowanych przez bydgoską uczelnię. Łączy go stała współpraca z Zespołem Wokalnym, działającym w jego rodzinnym mieście  Toruniu. Udział w Festiwalu Krzysztofa Drzewieckiego Młodych Organistów i Wokalistów im. ks. Jerzego Popiełuszki jest dla Przemysława Cierzniewskiego debiutem w solistycznej działalności o charakterze kameralnym.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s